Domek dla psa

Domki dla psów produkowane są w różnyc hrozmiarach i typach. Domek dla psa może różnić się kształtem, kolorami i funkcjami. Twój pies jest czymś więcej niż tylko zwierzęciem domowym, jest członkiem Twojej rodziny. Zapewnienie futrzastemu członkowi rodziny bezpiecznego domku do spania i relaksu jest bardzo ważnym zadaniem.

Najlepszy domek dla psa: ranking

  • Sylvan Special
  • Dogvilla
  • Trixie

Domki dla psów: typy

  • Drewniane domki dla psów – domy dla psów są wykonywane z drewna od ponad stu lat. Drewno oferuje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Domek wykonany z drewna ochroni Twojego pupila przed deszczem i słońcem. W porównaniu z innymi opcjami jest również lepszy pod względem izolacyjności, dzięki czemu Twój przyjaciel będzie miał cieplej zimą, a chłodniej latem. Drewno wygląda też bardziej naturalnie. Z drugiej strony, ten materiał sprzyja pojawieniu się niechcianego robactwa.
  • Plastikowe domki dla psów są lżejsze od tych wykonanych z innych materiałów, więc mogą być łatwiejsze do przenoszenia lub tańsze w transporcie. Nie musisz stresować się, że Twój pies wbije sobie drzazgę, ani martwić się o impregnację, jak w przypadku drewna. Plastikowy domek dla psów również łatwo się czyści i jest mało atrakcyjny dla robaków.

Większość z nich nie oferuje jednak  izolacji, co może spowodować, że pieskowi w środku będzie zbyt gorąco lub zbyt zimno. Prawie niemożliwe jest również naprawienie domku w przypadku jego uszkodzenia.

Domek dla psa:  jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Domek Twojego pupila powinien być na tyle duży, aby pies mógł w pełni wstać i obrócić się. Powinny też mieć możliwość wygodnego położenia się i wyciągnięcia się. Wysokość wnętrza domu powinna być 1,20 raza większa niż wysokość psa. Długość i szerokość powinna być 1,25 razy większa od długości zwierzęcia od nosa do zadu (lub ogona).

Psy czują się bezpiecznie i pewnie w mniejszych, bardziej przytulnych pomieszczeniach. Z tego powodu nie musisz stosować się do porzekadła, że większe jest lepsze. Zbyt duży domek może być nieprzyjemny dla zwierzęcia i może być trudniejszy do utrzymania ciepła w zimie lub chłodu w lecie.

Wielkość drzwi
Drzwi do nowego miejsca dla Twojego psiaka muszą być wystarczająco duże, aby mógł łatwo wejść i wyjść. Upewnij się jednak, że nie są zbyt duże. Jeśli drzwi są za wielkie, w zimniejszych miesiącach ucieknie ciepłe powietrze lub może dostać się do nich deszcz, przez co dom będzie niewygodny do spania.

Wysokość otworu drzwiowego nie powinna być mniejsza niż wysokość ramienia Twojego psa pomnożona przez 0.75. Otwór drzwiowy powinien być o co najmniej 2cm większy niż odległość między ramieniem a dnem klatki piersiowej. Szerokość drzwi powinna być nieco większa niż szerokość Twojego pupila, więc zmierz je w najszerszym miejscu i pomnóż przez 1,25. Pomiary te pozwolą Twojemu psu wygodnie wejść i wyjść, zachowując jednocześnie przytulność w środku.

Dach
Dach musi chronić Twojego psa przed warunkami atmosferycznymi, szkodliwym promieniowaniem UV, a także nadawać domowi kształt i trochę stylu. Drewniane domki dla psów są zazwyczaj oferowane z tradycyjnym dwuspadowym dachem, gdzie dwie strony spotykają się pośrodku, tworząc daszek. Niektóre wersje zawierają dach jednopłycinowy, często z delikatnie pochyloną krawędzią od przodu domu do tyłu. Niektóre domki dla psów posiadają nawet świetlik, dzięki czemu Twój pupil może obserwować, jak chmury unoszą się nad nim.

Dach prawdopodobnie będzie potrzebował elementu ochronnego lub pokrycia. Najczęściej stosowane materiały to gont asfaltowy, gont drewniany, metal lub papa. Niektóre dachy są tak wykonane, że można je zdjąć, aby ułatwić ich czyszczenie i konserwację.

Podłoga
Podłoga w Twojej nowej psiej budce musi być podniesiona kilka centymetrów od ziemi. Ta cecha ochroni Twojego pupila przed wilgocią, zapewni ochronę przed pchłami i innymi owadami oraz pomoże w lepszej izolacji domku. Dzięki temu zwierzęta domowe będą miały cieplej w środku, gdy temperamenty są niższe.

Podczas gdy dom drewniany jest zazwyczaj najbardziej popularnym typem domu dla psów, istnieją pewne wady podłóg drewnianych. Mogą one gnić, zwłaszcza w bardziej wilgotnym klimacie. Można to złagodzić, umieszczając dom na szczycie cegieł, kamieni lub bloków drewnianych.